Trans*evi

Trans*evi hakkında gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.

Trans* Evi

TRANS* EVİ PROJESİ

Trans* Evi, bir İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği projesidir. 2013’ten beri İstanbul’da varlığını sürdürmektedir. Trans* evi, halihazırda barınacak yeri olmayan translar, Kuzey-Afrika ve Ortadoğu’da şiddet tehdidi altında olan trans ve LGBİQ mülteciler ve sığınmacılar için bir evdir. Trans* evi, translara güvenli ve sürdürülebilir bir barınma yeri sağlamak amacıyla bireysel çaba ve yardımlar ile tecrübeli translar tarafından oluşturulan bir yerdir. Saldırıya maruz kalan LGBTQİ mülteci ve sığınmacıları korumak için stratejiler geliştirir.

farklı bakış açılarını alırız

AYRIMCILIĞA KARŞI ÇALIŞIYORUZ

Translar; devlet, toplum ve çoğunlukla da kendi aileleri tarafından da dışlanıyorlar. Translar günlük yaşamın birer parçası olan temel haklardan dışlanıyorlar; özgür seçim yapma hakkı; iş, kalacak yer ve sadece yürüyebilecekleri bir yol. Fakat trans kadınlar genellikle bir tercihe sahip değiller. Seks işçiliği yapmak zorundalar, yaşayabilecekleri bir yere sahip değiller ve adil olmayan kiralar ödemek zorundalar. Nefret dolu bakışlar olmadan yürütmeleri imkansız. Yollarından alınıp durdurularak polis kontrollerinden geçmemeleri olanaksız, hele ki polis memurlarına kestikleri cezalardan dolayı bonus puanların verildiği bir ortamda.

Trans cinayetleri politiktir

BİZE BİR YASA LAZIM

Türkiye’de translar çoğunlukla nefret suçlarına ve nefret cinayeterine maruz kalmaktadırlar. Devlet bu suçları araştırmamaktadır ve temel hakları (yaşama, çalışma, sağlık, barınma) güvence altına almamaktadır. (kaynak: uluslararası af örgütü raporu: ‘ne bir hastalık ne de bir suç'). Trans kadınlara yönelik suçlar polis tarafından araştırılıp mahkemelere sevkedilseler bile, failler adli bir kovuşturma ya da hafif bir cezadan hüküm giyerek muaf tutulacaklarına güvenebilirler. Türk ceza kanunu haksız tahrik gibi bir bendi içermektedir. Uygulamada, bu bent failin lehine işletilmektedir ve hafif cezaların verilmesini sağlamaktadır. Cinayetleri ve fiziksel saldırıları cezalandırmamak bunlara davetiye çıkarmaktır.

Etkinlikler

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

Etkinliklerimiz

Trans*

Bu terim transseksüel ve travesti gibi cinsiyet kimliği konusunda ayrıştırma yapmamak adına seçilen bir üst kimlik ve şemsiye terimidir.

TAKI TASARIM ATÖLYESİ

Trans*evi'ne ve konaklayan misafirlerimize düzenli gelir sağlayabilmek, trans*lara meslek edindirebilmek, üretmek ve üretirken dayanışmayı yükseltmek için tüm trans*ları atölyemize bekliyoruz...

0538 560 32 22

7 gün 24 saat arayabilirsiniz.